Which is the best candy deal?

135 pieces for $14.99 90 pieces for $6.99 95 pieces for $9.99 50 pieces for $6.99 150 pieces for $14.24

Clicking on any of the above images will open the image larger in a new window.


We found big mixed bags of candy at really good prices … we think.

Students are asked to decide which would be the best deal and the worst deal on candy.  They can also create their own mixed bags.  This activity has unit pricing, philosophy of candy collecting, and Excel if you would like to use technology.  Consider starting out the activity three act style: Show kids the pictures, ask them what questions they have.  Settle on “Which bag is the best deal?”

Have them make a prediction.  Provide them with the activity sheet that has the costs and quantities.  Have them work, maybe five minutes of independent think time, so they can generate their own ideas, then five or ten minutes in small groups.

Students can find the best deals either using unit rate cost, number of candies for a dollar, or by scaling up to equivalent dollar amounts (ratio table). We do not ask students to rank the deals in order from best to least, instead students are to find the best and worst deal.  This should encourage students to use strategies other than finding unit rates to determine the best deal.

Encourage students to solve this problem in more than one way and give them an opportunity to share their strategies as a class, thus engaging kids in CCSS.Math.Practice.MP3  Construct viable arguments and critique the reasoning of others. Candy bag invention, short and sweet, and fun …

Student Activity Sheet: Candy-deals.pdf

Candy Deals Power Point

For members we have an Excel chart, a Word doc, and solutions.

Halloween-candy-deals.xls      Candy-deals.doc      Candy-deals-solution.pdf

CCSS: 6.RP.2, 6.RP.3, 6.NS.2, MP3


Additional extension: Does it matter if we round off the costs of the candy bags?


And yet another Holiday candy post, Holiday candy sales.  Students can read a pie chart with holiday candy sales data and find actual dollars spent from the given information. 6.RP.3 , 7.RP.3  7.EE.3

from Yummy Math https://www.yummymath.com/2017/which-is-the-best-candy-deal-2/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s