Drinks at the Fair

At the amusement park, our friend, Jason, was intrigued with this sign for drink deals. He and his family come often to the park and, during the summer when it is hot, naturally drink a lot. Which is the best deal for them?

  • 20 oz. cup for $4.29
  • 30 oz. cup for $4.69
  • A green refillable mug for $14.99 (free refills on day of purchase, $1 refills on other days)
  • An orange $24.99 mug that includes unlimited free refills all season.

The Activity: BuyingDrinks.pdf

CCSS: 7.NS.3, 7.EE.3, 7.EE.4, 8.F.2, 8.F.5, HSA.CED.A.2, HSA.REI.D, HSA.REI.C.6, MP1, MP4

For members we have an editable Word docx, our Excel file, and solutions and teacher tips.

 BuyingDrinks.docx     Drinks-at-the-Fair.xlsx     BuyingDrinks-solution.pdf

This activity was contributed by Jason Kibbe, Chambersburg Area School District, PA

Save

Save

from Yummy Math https://www.yummymath.com/2017/drinks-at-the-fair/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s